Terhességi cukorbetegség mintaétrend

Mit lehet enni és mit nem gesztációs diabétesz esetén?

A várandósság kilenc hónapja izgalmakkal teli időszak minden nő életében. A kismamák teste óriási változáson megy keresztül, a baba érkezésére pedig fizikálisan és mentálisan is fel kell készülni. A terhesség alatt az anyagcsere és a vércukorszint szabályozás is átalakul, így jelenhet meg egyes nőknél a terhességi cukorbetegség. A gesztációs diabéteszt elsősorban az életmód megváltoztatásával és megfelelő diétával lehet kezelni: cikkünkben a terhességi cukorbetegség mintaétrend összeállítása mellett röviden a betegséget és a tiltólistás ételeket is bemutatjuk.

A terhességi cukorbetegségről dióhéjban

A terhességi cukorbetegség, vagy más néven gesztációs diabétesz akkor jelentkezhet, amikor a várandóssággal együtt járó hormonális változások lecsökkentik az inzulin hatását a szervezetben. A vércukorszint emiatt emelkedni kezd, és ha a leendő anyuka hasnyálmirigye nem tudja előállítani a kellő inzulinmennyiséget a szénhidrátok lebontásához, akkor kialakul a cukorbetegség.

Magyarországon a terhességek 4-6 százaléka során diagnosztizálják a kezelőorvosok a gesztációs cukorbetegséget, de az előfordulás gyakorisága évről évre növekszik. Hazánkban 2004 óta kötelező cukorterheléses vizsgálatot is végeznek a terhesség 22-28. hetében, hiszen egy fennálló cukorbetegség az anya és a magzat egészségét is veszélyezteti.

A kialakulásért genetikai és életmódbeli tényezők egyaránt felelősek lehetnek. A túltáplálkozás, elhízás, mozgásszegény életmód és a finomított élelmiszerek fogyasztása mind emelik a terhességi cukorbetegség megjelenésének kockázatát. Emellett azonban azokat a nőket is gyakrabban érinti, akiknek a családjában előfordult már diabétesz, vagy elmúltak 35 évesek a terhességük kezdetén.

A terhességi cukorbetegség diéta alapjai

Az esetek többségében a terhességi cukorbetegség személyre szabott diétával, elegendő mozgással és rengeteg folyadék bevitelével jól kezelhető. Ritkán fordul csak elő, hogy inzulinkészítménnyel is ki kell egészíteni a terápiát. Az életmód újraszervezésében természetesen diabetológus és dietetikus szakértők segítenek a pácienseknek. A személyre szabott terhességi cukorbetegség mintaétrend mellett az aktív életmód kialakításában is hozzájuk lehet fordulni tanácsért.

A terhességi cukorbetegség alatt alkalmazott étrend általában könnyen betartható, nem jár drasztikus lemondásokkal. Elsődleges célja az egészségmegőrzés, a diétát pedig érdemes folytatni a baba megszületése után is. Könnyen előfordulhat, hogy a gesztációs diabétesz után II-es típusú cukorbetegség alakul ki, ha a szoptatás alatt a páciensek visszatérnek korábbi életmódjukhoz.

terhességi cukorbetegség mintaétrend megtervezése

Nem kell, hogy a saláta unalmas étel legyen

Terhességi cukorbetegség mintaétrend: az összeállítás szempontjai

  • Energiamennyiség: a kalóriaszámlálás, valamint a makrotápanyagok számontartása nélkülözhetetlen eleme a diétának. Normál testsúly esetén egy várandós nő 1600-1800 kalóriát fogyaszthat, ebből 180 gramm lehet a maximális szénhidrátbevitel. Túlsúlyos kismamák 1400-1500 kalóriát ehetnek, amelyből legfeljebb 160 grammot tehetnek ki a szénhidrátok.
  • Százalékos összetétel: átlagosan 40-50 százalék szénhidrát, 20-30 százalék fehérje és 30 százalék zsír arányban kell naponta megtervezni az étkezés makroelemeit.
  • Étkezések elosztása: csakúgy, mint a klasszikusnak számító cukorbetegségek esetében, a gesztációs diabétesznél is naponta 5-6 alkalommal kell étkezni.

Kerülendő élelmiszerek a terhességi diabétesz étrend összeállításakor

A dietetikus az új étrend összeállítását általában egy részletes ismertetővel kezdi azokról az ételekről, amelyeket ki kell iktatni a mindennapokból. A felborult szénhidrát-anyagcsere gyorsan helyreáll, ha a kismama egészséges verzióra cseréli, vagy teljesen elhagyja az alábbi élelmiszereket:

  1. A finomított fehér búzalisztből készült péktermékek és tészták magas glikémiás indexszel rendelkeznek, ezért hamar megemelik a vércukorszintet. A hagyományos kenyér, kifli, zsemle, valamint a cukrokban is gazdag péksütik, mint a kakaós csiga, bukta, sajtos pogácsa nem illeszthetőek be az étrendbe.
  2. A zsíros húsok, mint az oldalas, tarja, szalámi, hurka vagy kolbász, a koleszterinszintre is negatív hatással bírnak, és a terhesség után sem javasolt gyakori fogyasztásuk.
  3. A finomított cukrot, a cukros üdítőitalokat, édességeket is el kell kerülni annak érdekében, hogy a vércukorszint ne ingadozzon, és a kívánt értéken belül maradjon. A méz, valamint a barna cukor sem férnek bele a diétába, annak ellenére, hogy sokan egészségesnek gondolják fogyasztásukat.
  4. A tejtermékek közül a vajat, tejfölt, érett sajtokat kell helyettesíteni sovány verziókkal.
  5. Végezetül pedig a gyümölcsök között is találhatunk olyat, amelyekről le kell mondani a normál vércukorszint érdekében. A banán, szőlő, az aszalt gyümölcsök és a kompótok sok gyümölcscukrot tartalmaznak, ezért kis mennyiségben sem férnek bele a mintaétrendbe.

Mit érdemes fogyasztani?

A mai fejlett táplálkozástudomány szerencsére ízletes és egészséges alternatívákkal kecsegtet mindazoknak, akik egészségügyi és/vagy fogyókúrás szempontból változtatni szeretnének az életmódjukon. Lássuk, milyen finomságokkal lehet feltölteni az éléskamrát akkor, ha a terhesség alatt valakit gesztációs diabétesszel diagnosztizálnak, és az addig megszokott ételekről le kell mondania!

Szénhidrátok, fehérjék a terhességi cukor diéta alatt és után

Sokan a szénhidrátmennyiség megreformálását élik meg a legnagyobb kihívásnak, hiszen azt hiszik, hogy a megszabott CH mennyiség miatt nap végén éhesek maradnak, és nem lesz elég energiájuk a feladatok elvégzésére sem. A gabonakészítmények terén számtalan olyan alapanyag és helyettesítő létezik, amelyeket cukorbetegként vagy akár inzulinrezisztensként is szabad fogyasztani. A teljes kiőrlésű kenyerek, tészták, a gersli, bulgur, kuszkusz, árpapehely mind lassan szívódnak fel, ezért nem emelik meg hirtelen a vércukorszintet. Reggelire például kiváló csemege lehet egy kis adag zabkása növényi joghurttal és friss bogyós gyümölcsökkel.

A fehérjék közül a sovány szárnyasokat, a halakat, főtt tojást, tofut érdemes elkészíteni: szezonális fűszerekkel, zöldségkörettel ízletes főételek válhatnak belőlük.

terhességi cukor diéta ételek

A zabkása remek reggeli fogás

Rost és vitaminbevitel zöldség- és gyümölcsfélékkel

A zöldségek és gyümölcsök terén több is létezik, amelyek korlátlanul fogyaszthatók, akár önmagukban, akár köretként használjuk fel őket. Ráadásul fontos is, hogy elegendő mennyiséget fogyasszanak belőle a várandós nők: a rengeteg zöldség és gyümölcs ugyanis fedezi a kellő vitamin- és rostmennyiséget.

A salátafélék, paradicsom, uborka, retek, padlizsán, sóska, spenót és a brokkoli, valamint a cseresznye, málna, szeder, áfonya és a citrusfélék is ezek közé tartoznak. A hüvelyeseket hetente 1-2 alkalommal érdemes csak ebédre vagy vacsorára választani. 

Ezeken kívül a kiegyensúlyozott étrendbe a természetes vagy mesterséges édesítőszereket (stevia, xilit, eritrit) és a telítetlen zsírsavakat is be lehet illeszteni. Utóbbiakat a növényi zsiradékokban és a sovány fehérjék rejtett zsírtartalmában lehet felfedezni. A halak például a jól ismert omega-3 zsírsavakat tartalmazzák, amelyek az anyuka egészségére és a magzat fejlődésére is jótékony hatással bírnak.

terhességi cukorbetegség diéta mintaétrend összeállítása

A hummusz mártogatósnak, de tortillába, szendvicsbe is ízletes krém margarin helyett

Terhességi cukorbetegség diéta mintaétrend

Cikkünk lezárásaként megosztunk egy mintaétrendet, amely megfelelő arányban tartalmazza a makrotápanyagokat, mindemellett pedig vitaminokban, rostokban és ásványi anyagokban is gazdag. A mintaétrend körülbelül 160 gramm szénhidrátot és 1600 kalóriát tartalmaz naponta.

Mindazonáltal cikkünk elsősorban információforrás és érdekesség: mindig konzultáljon kezelőorvosával a diéta felépítéséről, a napi étrendről.

A terhességi cukorbetegség diéta menüt angol nyelven a Medical News Today oldalán is megtalálhatja.

 

Fájdalommentes inzulin beadás a TickleFLEX korong segítségével: ismerje meg termékünket!

További hasznos és hiteles cikkekért kövessen minket Facebook oldalunkon!