Prediabétesz felismerése, kezelése

A prediabétesz a tényleges kettes típusú cukorbetegséget megelőző állapot: ilyenkor a vércukorszint magasabb az átlagosnál, de a diabetes mellitus, mint diagnózis még nem kijelenthető. A betegség életmódváltással szerencsére visszafordítható, ám kevesen veszik észre magukon a tüneteket. Cikkünkben bemutatjuk a prediabétesz jeleit, valamint a kezelési módokat is ismertetjük.

A prediabétesz fogalma

A prediabétesz egy összefoglaló kifejezés, amelybe az inzulinrezisztencia (IR), az emelkedett éhomi vércukorszint (IFG) és a lecsökkent glükóztolerancia (IGT) tartoznak bele.

Az inzulinrezisztenciát a prediabetes legenyhébb formájának is tartják. Az IR-es pácienseknél a sejtek inzulinfelismerő képessége lecsökken, majd ennek kompenzálására a hasnyálmirigy inzulintermelése megemelkedik. A folyamat kezeletlen esetben 2-es típusú cukorbetegséggé alakulhat, hiszen a túlműködésben a Langerhans-szigetek elfáradnak, működésük leáll, azaz kialakul a tényleges diabétesz.

Az IFG, azaz a megemelkedett éhomi (éhgyomri) vércukorszint az elfogadott 6,1 mmol/l fölé emelkedik, de nem haladja meg a 7 mmol/l-t. IR-nél az éhomi cukorszint a megfelelő tartományon belül marad. IFG esetében viszont egyszerű, reggelit megelőző vércukorméréssel ki lehet deríteni, hogy prediabetikus állapotról beszélhetünk.

Az IGT-t kizárólag hárompontos cukorterheléses vizsgálattal lehet kimutatni. Az éhomi cukorszint IGT-nél nem emelkedik meg. Azonban a vércukorterhelés 120. percében végzett mérésnél az érték 7,8 és 11,1 mmol/l közé esik.

Melyek a prediabétesz tünetei?

A prediabétesz azért rendkívül veszélyes, mert a páciensek nagy részénél sajnos néhány éven belül jellemzően 2-es típusú cukorbetegség alakul ki. Ez annak a következménye, hogy a megemelkedett vércukorszinttel járó jelek nem egyértelműek, ezért a cukorbetegséget megelőző állapot csak nehezen diagnosztizálható.

Melyek a legjellemzőbb tünetek?

  • Megnövekedett szomjúságérzet, szájszárazság
  • A páciens több folyadékot fogyaszt, ezért többször is jelentkezik vizelési inger
  • Elhízás, főleg hastájékon
  • Fáradtságérzet
  • Alvászavarok, például alvási apnoé
  • Homályos látás

 

A tünetek észlelésekor ajánlott felkeresni a háziorvost, aki beutalót ad OGTT, azaz orális glükóz tolerancia teszt vizsgálatra.

Kik számítanak veszélyeztettnek?

  • Elsősorban azok a páciensek, akik túlsúlyosak, vagy elhízottak. Ezt a testtömegindex kiszámításával lehet kideríteni.
  • A feleslegesen bevitt kalóriák, az egészségtelen táplálkozás.
  • A mozgásszegény életmód is növeli a prediabétesz kockázatát.
  • Genetikailag is tartozhat valaki a veszélyeztetett kategóriába, ha a közeli rokonok között (szülő, testvér, nagyszülő) előfordult 2-es típusú diabétesz.
  • Ha a páciensnél várandósság alatt korábban terhességi cukorbetegség alakult ki.
  • Magas koleszterinszint esetén.
  • A magas vérnyomás együtt járhat prediabétesszel is.
  • A nők esetében a PCOS az IR gyakori társbetegsége, ezért a policisztás ovárium szindróma is jelezhet prediabteikus állapotot.

A prediabétesz lehetséges szövődményei

A tartósan megemelkedett vércukorszint hosszú távon cukorbetegséghez vezet, de ezen kívül is táptalajt ad számos más megbetegedésnek. Az elhízás növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, mint a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, szívbetegségek és stroke.

A statisztikák szerint a prediabetikus állapot az esetek 70 százalékában cukorbetegséggé alakul át, amelynek komoly szövődményei és társbetegségei vannak. A látásromlás, diabéteszes láb, a veseműködés leromlása, érszűkületek és idegi fájdalmak is ezek közé sorolhatók. Épp ezért, ha a páciens érzékeli magán a kezdődő tüneteket, akkor mindenképp orvoshoz kell fordulni.

Prediabétesz visszafordítása egészséges táplálkozással

A cukorbetegség előszobája szerencsére az életmód gyökeres megváltoztatásával visszafordítható, a vércukorszint pedig normalizálható. A diagnózis után a cél a 2-es típusú cukorbetegség megelőzése, amelyben elsősorban dietetikus és mozgásterapeuta segítségét kérhetik a páciensek.

prediabétesz kezelése

A teljes kiőrlésű szénhidrátokat kell beépíteni a diétába

Az egészséges táplálkozás elsajátítása a legfontosabb, és egyben az első lépés a kezelésben. Ennek alapjai a következők:

  • Elsősorban a finomított cukor, a hozzáadott cukorral készült ételek, édességek és egészségtelen rágcsálnivalók mellőzése.
  • A szénhidrátbevitel lecsökkentése. Ez nem csupán a fehér cukor kerülését jelenti, hanem a fehér liszt és a belőle készült ételek kizárását is (ide sorolhatók a péksütemények, kenyér és a tésztafélék).
  • Prediabétesz esetén a 160 grammos szénhidrát diéta javasolt.
  • Az étkezések megfelelő elosztása: naponta 4-5 alkalommal enni, amelyek mindegyikébe kerül némi szénhidrát.
  • Reggelire érdemes kevés, lassan felszívódó CH-ot fogyasztani, ami nem emeli meg drasztikusan a vércukorszintet.

Mit érdemes fogyasztani?

A hosszú szénhidrát-tiltólista és szabályrendszer után azt is érdemes megvizsgálni, hogy mely alapanyagok kerülhetnek bele a diétába:

  • A teljes kiőrlésű, valamint alternatív lisztekből készült ételek nagy barátai az életmódváltásnak. A zabliszt, kókuszliszt, mandulaliszt főleg bio boltokban kaphatók. A teljes kiőrlésű változat, esetleg a rozsliszt viszont már a szupermarketek polcain is megtalálhatók, így bárki számára könnyen beszerezhetők.
  • Klasszikus helyettesítés: a fehér rizst barna rizzsel, míg a krumplit édesburgonyával lehet felváltani, ha a páciens nem akar lemondani a hagyományos köretekről.
  • Az új életmód nem jár éhezéssel, ha a páciens megfelelő módon építi fel napi étkezését (ebben mindenképp ki kell kérni egy táplálkozási szakértő véleményét is). Az “elveszített” szénhidrátokat érdemes több zöldséggel és fehérjével pótolni.
  • A vörös húsok helyett (sertés, marha, vad) a fehér húsokat kell előtérben részesíteni. A csirke, pulyka, valamint a halfélék kiváló fehérjeforrások, míg zsírtaralmuk alacsony.
  • A köztes étkezésekkor elsősorban gyümölcsöt, zöldségeket és magvakat lehet fogyasztani.
prediabétesz egészséges étrend

Az egészséges ételek nem unalmasak

Milyen mozgás javasolt prediabétesz esetén?

A rendszeres testmozgás hozzájárul a vércukorszint normalizálásához, valamint segít a felszedett túlsúly leadásában is. Emellett természetesen számos más jótékony hatása is van a sportolásnak:

  • A legyengült immunrendszert segít megerősíteni.
  • Rendszeres mozgással megelőzhetők a szív- és érrendszeri betegségek, a magas vérnyomás.
  • Mozgás hatására endorfin szabadul fel a szervezetünkben, épp ezért az aktív időtöltés hozzájárul a kiegyensúlyozott életvitelhez.
  • A mentális egészségnek is jót tesz: mozgás hatására csökken a stressz, a szorongás és a felgyülemlett feszültség.
  • Csökkenti az alvászavart.

 

De milyen mozgásforma javasolt prediabétesz kezelésekor? Elsősorban az úgynevezett aerob edzéstípusok. Ennek lényege, hogy a pulzusszám nem emelkedik a zsírégető zóna fölé, ez átlagosan 110-130 percenként (magasság, testsúly, nem alapján eltérő). Előnye, hogy bár hosszabb ideig kell végezni, de kíméletes, és a test nem az izmokban tárolt szénhidrátokat bontja mozgás közben, hanem a zsírraktárat.

prediabétesz kezelése mozgással

A rendszeres túrázás kiváló mozgásforma a cukorbetegség elkerüléséhez

Ilyen mozgás elsősorban a kocogás, a biciklizés, a tempós gyaloglás és a túrázás. De az edzőtermi mozgást is lehet úgy végezni, hogy aerob legyen, például kisebb súlyokkal hosszabb ideig emelni, vagy futás helyett a lépcsőzést, ellipszis-trénert választani. Javasolt időtartam hetente 3-4 alkalommal 60-90 perc. Aki azonban kezdő, és az edzettségi szintje nagyon alacsony, annak érdemes először fél órával kezdeni és naponta 5-10 perccel növelni az időtartamot.

Cikkünk elsősorban tájékoztató jellegű: mindig egyeztessen kezelőorvosával a lehetséges terápiáról!

Könnyű és fájdalommentes vércukormérés a VeriFine ujjbegyszúróval. Ismerje meg Ön is a terméket!

Képek forrása: Unsplash, Freepik

További hasznos és hiteles cikkekért kövessen minket Facebook oldalunkon!