2-es típusú cukorbetegség tünetei és kezelése

A 2-es típusú cukorbetegség (vagy II-es típusú cukorbetegség) a legismertebb anyagcserezavar a világon. Egy 2017-es tanulmány eredményei alapján 2014-ig Magyarországon több mint 727 ezer embert diagnosztizáltak ezzel a típusú diabétesszel. Napjainkban országunk teljes lakosságának körülbelül a 10 százalékát kezelik a cukorbetegség gyakoribb formájával, de azok száma is több százezerre tehető, akiknél még nem ismerték fel a betegséget. Épp ezért érdemes alaposabban feltérképzeni a 2-es típusú diabétesz tüneteit és kezelési módjait.

Miben különbözik az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség?

Máig elterjedt tévhit, hogy az 1-es típus csak kisgyermekeknél, a kettes pedig időseknél jelenik meg. A korábban még szakirodalmi szinten is helyesnek vélt kifejezések napjainkban már nem állják meg a helyüket. A fiatalkori és időskori cukorbetegség, valamint az inzulinfüggő diabétesz szakszavakat a típusmegjelölés váltotta fel, nem véletlenül.

A legfőbb különbség a két fő típus között nem az életkor, hanem a kialakulás oka. Az 1-es típus egy autoimmun betegség: a páciensek immunrendszere a hasnyálmirigy által termelt béta-sejtek ellen fordul. Miközben elpusztítja azokat, fokozatosan lelassítja, majd teljesen meg is szünteti a szervezet inzulintermelését. A megváltozott szénhidrát-háztartás eredményeként 1-es típusú diabétesz alakul ki, amelyet kizárólag inzulinpótlással lehet kezelni.

A 2-es típusú cukorbetegség ezzel szemben a helytelen életmód és az elhízás következménye, amelyet az alábbiak okozzák:

  • túlzott szénhidrát bevitel
  • mozgásszegény életmód
  • hozzáadott cukorral készült ételek fogyasztása
  • rendszertelen életvitel

Ráadásul, súlyos hibának számít életkor alapján elkülöníteni a típusokat. Az 1-es típus kialakulhat felnőtteknél is, a 2-es típusú diabétesz pedig gyermekek és fiatal felnőttek esetében is jelentkezhet, hiszen az elhízás és az elhanyagolt életmód nemcsak az idősek, hanem egész társadalmunk népbetegsége.

Rizikófaktorok a 2-es típusú diabétesznél

  1. Elhízás: a szerzett diabétesz kialakulásának esélyét az elhízás növeli a legnagyobb mértékben. A feleslegesen bevitt kalóriák és a kevés mozgás a zsír lerakódását és a testtömegindex átalakulását eredményezik.
  2. Családi hajlam: ha a szülők, testvérek között van cukorbeteg, akkor magasabb a diabétesz kockázata genetikailag is.
  3. Inzulinrezisztencia: ha a páciensnél korábban inzulinrezisztenciát állapítottak meg, akkor nagyobb valószínűséggel alakul ki a 2-es típusú cukorbetegség is. Ezért annyira fontos inzulinrezisztensként betartani a diétát: az életmód megváltoztatása nélkül ugyanis nagy eséllyel számolni kell a későbbi cukorbetegséggel.
  4. Gesztációs diabétesz: a kismamáknál a várandósság alatt átmenetileg terhességi cukorbetegség alakulhat ki, amelyet az étkezés megváltoztatásával, ritkábban gyógyszerekkel vagy inzulinnal is kezelni kell. A gesztációs cukorbetegség kezeletlen esetben a terhesség után 2-es típusként állandósulhat.

Melyek a 2-es típusú cukorbetegség tünetei?

A tünetek korai felismerése cukorbetegségnél is fajsúlyos a szövődmények megelőzése szempontjából. A 2-es típusú cukorbetegség tünetei elsőre ártalmatlannak is tűnhetnek, így lehetséges, hogy számtalan páciensnél évek is eltelnek a kialakulás és a diagnosztizálás között:

  • Szájszárazság, fokozott szomjúságérzet: a felborult vércukorszint miatt akár 3-4 literre is megemelkedhet a folyadékbevitel.
  • Gyakori vizeletürítés: a felesleges cukor bő vizelet formájában távozik a szervezetből. Ebben a stádiumban már kimutatható a cukor a vizeletben, ami egyértelműsíti a cukorbetegség jelenlétét. Egy kis érdekesség: a diabétesz görög eredetű kifejezés, ami bő vizelést jelent, hiszen ez az első árulkodó tünet.
  • Gyakoribbak lesznek a fertőzések: az immunrendszer a túl magas vércukorszint következtében veszít ellenálló képességéből, ezért gyakrabban előfordulhatnak nehezen gyógyuló hólyag, valamint nőknél hüvelyi fertőzések.
  • Homályos látás: bár a látás elhomályosodása főként az 1-es típusra jellemző, de előfordulhat II-es diabétesz esetében is, amikor tartósan magas a vércukorszint. Ez a később jelentkező tünetek közé sorolható a szerzett cukorbetegségnél.
  • Lassan gyógyuló sebek: ha a cukorbetegség 2-es fajtáját esetleg évekig nem sikerül felismerni, akkor az ér- és idegrendszeri károsodások komplex szövődményeként a sebek (főleg a lábon) sokkal lassabban gyógyulnak be. Ennek oka, hogy a diabéteszes neuropátia miatt csökken a fájdalomérzékelés, emiatt egyes sérülések kezeletlenül begyulladnak és elfertőződnek.
2 es típusú cukorbetegség kezelése

A fokozott szomjúság a cukorbetegség egyik jele (Forrás: Freepik)

A diagnosztizálás menete

Sajnos a kettes típus diagnosztizálására gyakran későn kerül sor: sokszor valamilyen szövődmény felismerésekor következtetnek a kezelőorvosok cukorbetegségre. Ezért alakulhatott ki az a tendencia is, hogy a cukorbetegek valós száma országonként megközelítőleg kétszerese a nyilvántartott adatoknak. Számos államban kötelező a cukorbetegség szűrése, Magyarországon azonban egyelőre csak önkéntesen lehet részt venni vizsgálatokon – például a Diabétesz Világnapján, ami minden évben november 14-én van.

2 es típusú diabétesz mozgás

Ingyenes szűrővizsgálatot lehet kérni a Diabétesz Világnapján (Forrás: Freepik)

Amikor egy páciens tüneteket érzékel, esetleg azért fordul orvoshoz, mert a szövődmények további betegségeket okoznak, akkor többféle vizsgálatot is elvégeznek a diagnózis felállításához:

  • A 12 órás koplalás utáni vérvétellel az éhomi vércukorszintet mérik a diabetológusok. Ennek normál értéke 3,5 és 5,6 között van.
  • Általában cukorterheléses vizsgálattal is alá kell támasztani a diagnózist. Ilyenkor 75 gramm glükóz vizes oldatát kell elfogyasztani, majd háromszor, meghatározott időpontokban elvégezni a vércukor vizsgálatot.
  • Egyes esetekben HbA1c vizsgálat is indokolt: ilyenkor 3 hónap vércukorátlagát számolják ki a szakorvosok.

Milyen egyéb esetben ajánlott még diabétesz szűrővizsgálatot elvégezni?

  • Ha a családban van vagy volt cukorbeteg a közeli hozzátartozók között.
  • Ha a páciens hölgy és 4,5 kg feletti babát hozott világra.
  • Ha egy másik vizsgálat nyomán magasabb koleszterinszintet állapítottak meg.
  • Ha a BMI (testtömegindex) 25 feletti túlsúlyt mutat.
  • Ha fennáll a magas vérnyomás vagy egyéb érrendszeri betegségek diagnózisa.

A 2-es típusú cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség II-es fajtája esetében a kezelésnek három pillére van:

  • Az első és legfontosabb a személyre szabott étrend betartása.
  • A második a mozgásterápia, illetve a mindennapi aktivitás.
  • A harmadik a gyógyszeres, ritkábban inzulinterápia.

2- es típusú cukorbetegség mintaétrend

A szénhidrát-szegény cukorbeteg étrend az első lépése a diabétesz kezelésének. A személyre szabott diétával elkerülhető a túl alacsony és a túl magas vércukorszint. Ennek érdekében elsősorban kerülni kell a magas cukortartalmú ételeket, valamint bizonyos mértékig korlátozni kell a szénhidrátbevitelt is.

A gyakori, kis porciókba elosztott étkezés mellett érdemes dietetikus segítségét is kérni a pácienseknek. A szakemberek rávilágítanak a szükséges változtatásokra, teljes heti étrendet állít össze, és tanácsokat ad arra vonatkozóan is, hogy lehet elhagyni a rossz étkezési szokásokat.

2 es típusú cukorbetegség tünetei

Az egészséges étkezés a kezelés egyik alapja (Forrás: Freepik)

Mozgással a cukorbetegség ellen

A megfelelő vércukorszint elérését az aktív életmód és a rendszeres edzés is támogatja. A testmozgás nemcsak csökkenti a vércukorszintet, de segít a testsúly normalizálásában és nagy szerepet játszik egyes szövődmények megelőzésében is.

A javasolt mozgásfajta hetente 3-4 alkalommal az úgynevezett aerob testedzés: ilyenkor a pulzus a zsírégető zónában marad, ami a nyugalmi állapot és a kardió között található. Azonban testsúlytól, alkattól és életkortól függően a mozgás gyakorisága és intenzitása is változhat – ennek meghatározásában személyi edző segíthet a pácienseknek.

A 2-es típus gyógyszeres kezelése

Az esetek többségében a 2-es típusnál leggyakrabban a tablettás kezelés válik be. Ritkábban inzulinterápiára is szükség van, de az is előfordul, hogy diétával és mozgással tartósan a céltartományban lehet tartani a vércukorszintet.

A személyre szabott, megfelelően beállított kezelés hozzájárul a páciensek életminőségének javításához, valamint a szövődmények megelőzéséhez is. Cikkünk azonban csak tájékoztató jellegű: bármely a fentiekben leírt tünet egyikét tapasztalja, keresse fel háziorvosát, kezelőorvosát.

 

Fájdalommentes inzulin beadás a TickleFLEX korong segítségével: ismerje meg termékünket!

További hasznos és hiteles cikkekért kövessen minket Facebook oldalunkon!